Butelka plastikowa a zdrowie

Butelka plastikowa a zdrowie

30 stycznia, 2023 0 przez Szymon Majewski

Woda stanowi aż 70% ludzkiego ciała. To najbardziej wartościowy napój, jaki można dostarczać organizmowi. Nie tylko nawadnia wszystkie komórki i narządy, ale również pomaga usuwać toksyny i szkodliwe substancje. Aby nie dopuścić do odwodnienia, należy wypijać około 2,5 l płynów dziennie. Coraz więcej specjalistów przestrzega jednak przed negatywnymi konsekwencjami regularnego spożywania wody sprzedawanej w plastikowych butelkach.

 

Woda w plastiku, plastik w wodzie

Jakość kranówki dostarczanej do domów i mieszkań siecią wodociągową często pozostawia wiele do życzenia. To sprawia, że wiele osób decyduje się na kupowanie wody zamkniętej w butelkach plastikowych. Niestety okazuje się, że to rozwiązanie nie jest najlepsze i może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Wyniki badań przeprowadzonych na całym świecie pokazują, że mikrocząsteczki plastiku przenikają do wody, a następnie wraz z nią trafiają do organizmu. Są to m.in. cząsteczki polipropylenu, nylonu, polistyrenu oraz polietylenu. Zdaniem lekarzy regularne spożywanie wody z plastikowych butelek może przyczyniać się do uszkodzenia układu hormonalnego i prowadzić do chorób tarczycy lub niepłodności.

 

Alternatywa dla plastikowych butelek

Czym zatem zastąpić wodę sprzedawaną w plastikowych butelkach? Rozwiązaniem tego problemu może być zakup filtrów przepływowych podłączanych bezpośrednio do domowego punktu poboru wody. To proste w montażu urządzenia, które zajmują niewiele miejsca. W sprzedaży dostępne są także dzbanki z filtrem do wody wielorazowego użytku wykonane z bezpiecznych materiałów, pozbawionych szkodliwych substancji. Osoby, które lubią mieć zawsze pod ręką butelkę z wodą, mogą wybrać nowoczesne butelki filtrujące wyposażone w wymienny filtr usuwający z wody wszystkie zanieczyszczenia. Szczegółowe informacje na temat korzyści korzystania z filtrów przepływowych, dzbanków, butelek z filtrem i innych podobnych produktów dostępne są na stronie https://dafi.pl/blog/zdrowa-dieta/czy-woda-w-butelkach-plastikowych-jest-zdrowa/. W artykule znaleźć można m.in. informacje o wynikach badań potwierdzających wysoką jakość wody filtrowanej.

 

Czyste środowisko, zdrowie i pieniądze

Tworzywa sztuczne znajdują zastosowanie w wielu branżach i gałęziach przemysłu. Warto podkreślić, że plastik w środowisku naturalnym może rozkładać się nawet przez 450 lat! Korzystając z filtrów przepływowych bądź butelek wielorazowego użytku, można przyczynić się do zmniejszenia ilości plastikowych butelek trafiających na wysypiska śmieci. To najprostszy sposób na ograniczenie degradacji środowiska naturalnego. Spożywanie filtrowanej wody pozwala również dostarczyć organizmowi życiodajnego płynu pozbawionego zanieczyszczeń i szkodliwych substancji, co ma istotny wpływ na zdrowie człowieka. Co istotne, korzystanie z wody filtrowanej daje nie tylko korzyści zdrowotne, ale i finansowe. Jak wynika z przeprowadzonych badań 3-osobowa rodzina, która używa wody filtrowanej zamiast sprzedawanej w sklepach wody butelkowanej, może w ciągu roku oszczędzić nawet 2200 zł.

0 0 votes
Article Rating