Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

4 grudnia, 2019 0 przez Szymon Majewski

Duński Saxo Bank jak co roku wydał swoich 10 szokujących prognoz na najkrótszy rok. Tym razem eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Organizacji Europejskiej, Donald Trump przegra razem z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja bronienie się… wygranym w myśli zielonej i czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to doświadczenia, jakie mogłyby wstrząsnąć światem
Bank co roku ostrzega przed chwila prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie trwał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją teraz są „szokujące prognozy” ekspertów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak wskazują autorzy raportu, stanowi to „szereg mało prawdopodobnych, a często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami finansowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, iż nie są toż jego oficjalne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich wykonania wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że pytania o najwyższym zysku – szokujące dla świata – wtedy ostatnie najmniej spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, iż w 2020 roku niemal pod każdym względem tematem ważnym będzie główna zmiana status quo. Rok bieżący potrafi być niczym wielkie wahadło, wydobywające się w obrocie przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki finansowej i fiskalnej, a też – co równie ważne – ochrony środowiska. W tekście szeroko rozumianej polityki świadczyło to konieczną porażkę populizmu, zastąpionego sięganiem do „uzdrowienia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do kształtowania polityki potrafiło wtedy znaczyć, że banki centralne zejdą na dalszy plan, i że nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich skórę w dziale kosztów połączonych z infrastrukturą i polityką klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym wygranym w myśli zielonej i czarnej energii
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Kształtach Zjednoczonych w kontraktu z brakiem zwrotu z lokat w tym regionie, wezmą z przyczynie i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w rodzimych krajach. Zbiegnie się więc w toku z pozostałą rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie to zaskoczeniem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich sytuacji i planowanie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na szersze ceny spowodują, że cena ropy Brent powróci do stanu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji okaże się to istotnym zwycięstwem nie wyłącznie dla Rosnieftu, a też dla finansów publicznych, w jakich próg rentowności budżetu na 2019 r. kładł się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Dodatkowo w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na produkt zbyt dużego szumu medialnego i słabych zwrotów z lokat. Jednak w wagę kolejnych słów w dziale polityki klimatycznej wybieranych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na samochodach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obydwu frontach: po pierwsze jako najprawdziwszy na świecie dostawca stosowanego w pojazdach palladu, i w 2019 r. odnotowującego same z najzdrowszych sukcesów na zbytach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Budynek a wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy wzrost wartości tego metalu.

Po drugie, Rosja skorzysta na odejściu od kobaltu i zwiększeniu wykorzystywania niklu na targu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, i najwięksi niemieccy producenci samochodów otworzą w pełni rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na granica eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w sukcesu zwiększonego popytu i większych opłat i podobnie jak w sukcesie Rosnieftu ceny jego historii wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie promować wartość kosztem wzrostu
Notowany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) dużo w tyle, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg z momentu zakończenia systemu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do systemu czysto fiducjarnego dolara, w ramach którego nie lecz w Kształtach Zjednoczonych, tylko natomiast na wszelkim świecie zawarto na plac biliony USD w budowy kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz niższych stóp procentowych i coraz wyższych wpływów, aby zapobiec całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i międzynarodowego systemu finansowego.

Z pomocy na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w dolnych rejonach skali, a braki w Kształtach Związanych są ważne i nadal rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do rozszerzenia bilansu w postępowanie przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w szansy na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś ciekawego: płace i ceny zaczną gwałtownie rosnąć w wagę, jak napędy będą przenikać do gospodarki, jak na ironię z powodu niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w efekcie wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z zmiany koszt kapitału, eliminując z rynku spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą zabiegać o finansowanie. W przekonaniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie tylko przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie bardzo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot metody i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jeśli w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu podziału na etapy (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki wciąż będą zmagać się z wielkim kryzysem. Będą potrzebowały się zmierzyć z trudnym otoczeniem ekonomicznym i ekonomicznym, wyróżniającym się strukturalnie bardzo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co dodatkowo dużo obniży stopę zwrotu z pieniądza własnego banków – oraz walką ze karty przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy ruch i na wstępu stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej opowiadająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez dłuższy czas może poważnie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do przyjęcia zadań i wykorzystania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę finansową i zwiększy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w krótkim czasie nastąpi kolejna, która już doprowadzi stopę referencyjną do niczego, i do kraju roku nawet nieco powyżej.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z kryzysu gospodarczego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do granica w czerwcu 2014 r., kiedy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z poprzedniej recesji kredytowej. Od obecnego sezonu na rynek ten oddziaływały negatywnie dwie wielkie role. Ważną z nich istniał wzrost produkcji gazu z łupków w Kształtach Zjednoczonych i duże wzrosty w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Następnie była znaczenie istna amerykańska rewolucja w kierunku produkcji ropy z łupków, w skutku której Stany Zjednoczone stały się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą grupą był żyjący kapitał delikatny i powszechny stojący za grą ze zmianami klimatycznymi, powodujący istotny wzrost popytu na moc odnawialną. W skutku niższych opłat i unikania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji firm z dziedziny paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie wydobycie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a popyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie okaże się wygrany – i będzie to jednocześnie sygnał alarmowy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo niebezpieczną informacją była informację rządu Republiki Południowej Afryki pod skutek ostatniego roku, iż w kontraktu z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z problemami spółki energetycznej ESKOM i zachowania dostaw ruchu w pełnym kraju przyszłoroczny budżet wzrośnie do ostatniego poziomu z ponad dekady (6,5 proc. PKB), co stanowi zdecydowane pogorszenie po tym, jak rodzaj zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w ruchu tych paru lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w tym stopniu ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM może być tę kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: mogą oni stracić chęć dalszego finansowania kraju, który z kilkudziesięciu lat nie stanowi w okresie uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą też i nowe gospodarki wschodzące o niskiej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą wyjątkowo zróżnicowane z lat. RPA prowadzi w obrocie bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu wpadną we każdych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i da wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w wagę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. podejmie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny przybędą do porozumienia w kwestii co chwila tymczasowego zawieszenia broni w tekście taryf celnych, polityki walutowej i kupna produktów rolnych.

A już na wstępu 2020 r. gospodarka amerykańska rozpocznie się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną znacznej poprawie, a zarazem nie będzie dodatkowy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na pytania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, i jego rada w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej myśli amerykański podatek dochodowy z osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać prac w Kształtach Zjednoczonych zgodnie z deklarowanymi zasadami „prawnego i aktywnego handlu”.

System ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cenie dodanej w wysokości 25 proc. na jakiekolwiek przychody brutto na targu amerykańskim generowane z prac zagranicznej. Spowoduje to znane protesty ze karty partnerów handlowych, ponieważ będą toż w świadomości stare taryfy w tamtym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zagraniczne mogą przekazać swoją pracę do Poziomów Zjednoczonych w kierunku uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje kryzys
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i pragmatyczna zmiana zachowania w wagę działań na rzecz lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, dostarczając do zastosowania istotnego bodźca finansowego i pewnego umocnienia SEK. Jak często uważało wówczas środowisko w sukcesie szwedzkiej polityki, także jak na wstępu lat 90., kiedy to Szwedzi posunęli się za zdecydowanie w progresywnym opodatkowaniu, dostarczając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji dotarła do momentu, w którym społeczeństwo było się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje mocną i nadal rosnącą liczbę ludzi, którzy kwestionują tę politykę, tym tymże wykluczając ich z pełnej debaty. Mimo iż demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej wielkości, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną opinię o zignorowaniu przeciwników imigracji, których liczba przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, kiedy również ich idee były wydajne: otwartość i równość dla wszystkich oraz zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

A każde zbyt daleko posunięte działanie może przytłaczać, i całe modele wymagają istnieć modyfikowalne w sukcesie zmiany okoliczności, by mogły bardzo funkcjonować. Pozostałe kraje skandynawskie będą ględzić o „warunkach trwających w Szwecji” jako o zagrożeniu, i nie jako o modelu najlepszych prac. Szwecja odnajdzie się w recesji, i ze powodu na prosty status małej, otwartej gospodarki, będzie mocno wrażliwa na światowe spowolnienie. To uczucie kryzysu, zarówno społecznego, kiedy i finansowego, zapewni mandat do zmian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom osób i milenialsów
Wybory w Kształtach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Budynkiem i obiema izbami Kongresu. Akcje dużych firm z rynku opieki zdrowotnej i branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają dobrze dla Trumpa, także jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest tradycyjny i biały, czyli przylega do grupy demograficznej, która przechodzi w klasach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a zatem kobiety w wieku 20-40 lat, jakie są dużo dużo liberalne.

Milenialsi, i nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Kształtach Zjednoczonych, w coraz szerszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a też obawami przed zmianami klimatycznymi, w tekście których prezydent Trump pełni rolę piorunochronu buntu jako kobieta zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi poruszają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z zamożniejszych przedmieść, kiedy i milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę ponad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, i nawet do jakiegoś okresu przejmą siłę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w myśli cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wynikają z UE
Węgry od momentu podejścia do UE w 2004 r. odnosiły ogromne sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo sprzedaje się istnieć w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę założoną w art. 7, tworząc się na podawane przez Węgry – i w treści premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i rodzin robiących na myśl praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że region ten po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą sztukę przed masową imigracją.

To złe do mieszkania status quo, a obie ściany będą korzystały trudności z wejściem do porozumienia w 2020 r., kiedy procedura założona w art. 7 będzie powoli procedowana w zespole UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co stanowi poważną zmianę retoryki, która zbiega się w toku z transferami z UE, ale zaniknie w ruchu najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) podzieje na cenie, a kurs w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą ponownie dochodzić nasze inwestycje na Węgrzech.

10. Azja otworzy nową walutę rezerwową, aby uwolnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i da spadek cenie dolara o 30 proc. w sądzie do złota. Aby stawić czoła pogłębiającej się rywalizacji handlowej i wadom związanym z będącymi zagrożeniami ze karty Miej Zjednoczonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i opiek nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych utworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR postrzegać będzie 2 dolarom amerykańskim, co wykona z ADR największą wartość walutową na świecie. Końcem tego dzieła jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Polskie gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w sprawie prowadzenia całego handlu w tym sektorze jedynie w ADR, przy czym najistotniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i kraje OPEC – chętnie podpiszą taką zgodę ze powodu na żyjące uzależnienie z rynku azjatyckiego. Redenominacja znacznej ilości światowego handlu i oddzielenie jej z dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Związane będą postrzegać coraz mniejszy napływ leków na kreowanie swojego podwójnego deficytu. W ruchu tylko paru miesięcy USD podzieje na cenie 20 proc. w sądzie do ADR i 30 proc. w sądzie do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Article Rating